IXFK48N60Q3
IXFK48N60Q3
IXFK48N60Q3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK48N60Q3
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 600V 48A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 600 V 48A (Tc) 1000W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK48N60Q3
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Q3 Class
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 4mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7020 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1000W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number IXFK48
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V