IXFK44N50P
IXFK44N50P
IXFK44N50P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK44N50P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 500V 44A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 500 V 44A (Tc) 658W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK44N50P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5440 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 658W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK44
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V