IXFK420N10T
IXFK420N10T
IXFK420N10T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK420N10T
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 100V 420A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 100 V 420A (Tc) 1670W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK420N10T
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Trench
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 420A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 47000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1670W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK420
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 670 nC @ 10 V