IXFK48N55
IXFK48N55
IXFK48N55
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK48N55
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 550V 48A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 550 V 48A (Tc) 560W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK48N55
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™
Packaging Tube
RoHS Status
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 560W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number IXFK48
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 330 nC @ 10 V