IXFK40N90P
IXFK40N90P
IXFK40N90P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK40N90P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 900V 40A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 900 V 40A (Tc) 960W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK40N90P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK40
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230 nC @ 10 V