IXFK44N50
IXFK44N50
IXFK44N50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK44N50
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 500V 44A TO-264AA
  • Delivery Services
N-Channel 500 V 44A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK44N50
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK44
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXFK44N50P IXFK44N55Q IXFK44N60 IXFK44N80P
Part Number IXFK44N50P IXFK44N55Q IXFK44N60 IXFK44N80P
Manufacturer Littelfuse Inc. IXYS IXYS Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MOSFET N-CH 500V 44A TO264AA MOSFET N-CH 550V 44A TO264AA MOSFET N-CH 600V 44A TO264AA MOSFET N-CH 800V 44A TO264AA