IXFK48N50
IXFK48N50
IXFK48N50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK48N50
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 500V 48A TO264AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-264-3, TO-264AA
  • Delivery Services
N-Channel 500 V 48A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK48N50
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK48
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute IXFK48N50Q IXFK48N55 IXFK48N60P IXFK48N60Q3
Part Number IXFK48N50Q IXFK48N55 IXFK48N60P IXFK48N60Q3
Manufacturer IXYS IXYS Littelfuse Inc. IXYS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description MOSFET N-CH 500V 48A TO264AA MOSFET N-CH 550V 48A TO264AA MOSFET N-CH 600V 48A TO264AA MOSFET N-CH 600V 48A TO264AA