IXFK48N60P
IXFK48N60P
IXFK48N60P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK48N60P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 600V 48A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 600 V 48A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK48N60P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Polar
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 135mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8860 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number IXFK48
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V