IXFK44N55Q
IXFK44N55Q
IXFK44N55Q
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK44N55Q
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    MOSFET N-CH 550V 44A TO264AA
  • Delivery Services
N-Channel 550 V 44A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Quick Inquiry
IXFK44N55Q
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Q Class
Packaging Box
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK44
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V