SMCJE300AH
SMCJE300AH
SMCJE300AH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE300AH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TVS DIODE 300VWM UNI
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
486V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE300AH
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SMCJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Voltage - Breakdown (Min) 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)