SMCJE300CA
SMCJE300CA
SMCJE300CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE300CA
  • Description
    TVS DIODE 300VWM 486VC SMC
  • Delivery Services
486V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE300CA
Series SMCJE
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Voltage - Breakdown (Min) 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)