SMCJE30A
SMCJE30A
SMCJE30A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE30A
  • Description
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
  • Delivery Services
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE30A
Series SMCJE
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)