V320LT10CPX2855
V320LT10CPX2855
V320LT10CPX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LT10CPX2855
  • Description
    VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LT10CPX2855
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 80J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Qualification -
Base Product Number V320L
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Harris Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM RADIAL LEAD VARISTOR VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM