V320LT10CP
V320LT10CP
V320LT10CP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LT10CP
  • Description
    VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LT10CP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 80J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Qualification -
Base Product Number V320L
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LT10CPX2855 V320LT10 V320LT10P V320LT10PX2855
Part Number V320LT10CPX2855 V320LT10 V320LT10P V320LT10PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM