VLCF4024T-100MR90-2
VLCF4024T-100MR90-2
VLCF4024T-100MR90-2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4024T-100MR90-2
  • Description
    FIXED IND 10UH 900MA 136MOHM SMD
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 136mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4024T-100MR90-2
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 900 mA
Current - Saturation (Isat) 900mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 136mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)