VLCF4024T-1R6N2R1-2
VLCF4024T-1R6N2R1-2
VLCF4024T-1R6N2R1-2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4024T-1R6N2R1-2
  • Description
    FIXED IND 1.6UH 2.1A 39 MOHM SMD
  • Delivery Services
1.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 39mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4024T-1R6N2R1-2
Material - Core Ferrite
Inductance 1.6 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 39mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)