VLCF4024T-101MR30-2
VLCF4024T-101MR30-2
VLCF4024T-101MR30-2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLCF4024T-101MR30-2
  • Description
    FIXED IND 100UH 300MA 1.21OHM SM
  • Delivery Services
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.21Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLCF4024T-101MR30-2
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) 300mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.21Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)