B43693A1336Q9
B43693A1336Q9
B43693A1336Q9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43693A1336Q9
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 33UF 160V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
33 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.7Ohm @ 100Hz
Quick Inquiry
B43693A1336Q9
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43693
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 530 mOhms