B43698A5156Q9
B43698A5156Q9
B43698A5156Q9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43698A5156Q9
  • Description
    CAP ALUM 15UF 450V AXIAL TH
  • Delivery Services
15 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 5.4Ohm @ 100Hz 7500 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43698A5156Q9
Series B43698
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 7500 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 920 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 2.4 Ohms