B43697B5336Q7
B43697B5336Q7
B43697B5336Q7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43697B5336Q7
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 33UF 450V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 3.5Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43697B5336Q7
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43697
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.15 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.535" L (16.00mm x 39.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 1.3 Ohms