B43698A5106Q9
B43698A5106Q9
B43698A5106Q9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43698A5106Q9
  • Description
    CAP ALUM 10UF 450V AXIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 8.1Ohm @ 100Hz 7500 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43698A5106Q9
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43698
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 7500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 710 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 3.7 Ohms