B43693A2107Q7
B43693A2107Q7
B43693A2107Q7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43693A2107Q7
  • Description
    CAP ALUM 100UF 250V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 520mOhm @ 100Hz
Quick Inquiry
B43693A2107Q7
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43693
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 520mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.33 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.535" L (21.00mm x 39.00mm)