B43693A1476Q9
B43693A1476Q9
B43693A1476Q9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43693A1476Q9
  • Description
    CAP ALUM 47UF 160V AXIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.2Ohm @ 100Hz
Quick Inquiry
B43693A1476Q9
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43693
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 360 mOhms