B43697A5226Q7
B43697A5226Q7
B43697A5226Q7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43697A5226Q7
  • Description
    CAP ALUM 22UF 450V AXIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 5.2Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43697A5226Q7
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43697
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 820 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 1.9 Ohms