B43693A2226Q001
B43693A2226Q001
B43693A2226Q001
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43693A2226Q001
  • Description
    CAP ALUM 22UF 250V AXIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2.3Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
B43693A2226Q001
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43693
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.27 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.551" Dia x 1.181" L (14.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 510 mOhms