B43698A5685Q7
B43698A5685Q7
B43698A5685Q7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43698A5685Q7
  • Description
    CAP ALUM 6.8UF 450V AXIAL TH
  • Delivery Services
6.8 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 12Ohm @ 100Hz 7500 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43698A5685Q7
Series B43698
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 6.8 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 7500 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 540 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.472" Dia x 1.181" L (12.00mm x 30.00mm)
Base Product Number -
Impedance 5.4 Ohms