Part Number
B43693A2686Q7
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP ALUM 68UF 250V AXIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Axial, Can
In Stock
26,610 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

B43693A2686Q7
lmages are for reference only.B43693A2686Q7
CAP ALUM 68UF 250V AXIAL TH
DatasheetAxial, Can
26,610 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 750mOhm @ 100Hz
B43693A2686Q7

| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Series | B43693 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 68 µF |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Voltage - Rated | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 750mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Operating Temperature | - |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.41 A @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.709" Dia x 1.535" L (18.00mm x 39.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 160 mOhms |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | B43693A1336Q9 | B43693A1476Q7 | B43693A1476Q9 | B43693A2107Q7 |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CAP ALUM 33UF 160V AXIAL TH | CAP ALUM 47UF 160V AXIAL TH | CAP ALUM 47UF 160V AXIAL TH | CAP ALUM 100UF 250V AXIAL TH |
| Series | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics | EPCOS - TDK Electronics |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR) | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |