B43693A2686Q7
B43693A2686Q7
B43693A2686Q7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43693A2686Q7
  • Description
    CAP ALUM 68UF 250V AXIAL TH
  • Delivery Services
68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 750mOhm @ 100Hz
Quick Inquiry
B43693A2686Q7
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43693
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 750mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.41 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia x 1.535" L (18.00mm x 39.00mm)
Base Product Number -
Impedance 160 mOhms