PA2241.103NLT
PA2241.103NLT
PA2241.103NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2241.103NLT
  • Description
    IND PWR MOLDED 10UH 8.7A
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Molded Inductor 8.7 A 22.9mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2241.103NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2241.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.7 A
Current - Saturation (Isat) 10A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 22.9mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)