PA2240.332NLT
PA2240.332NLT
PA2240.332NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2240.332NLT
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 15.1A 9.42 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
3.3 µH Unshielded Inductor 15.1 A 9.42mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2240.332NLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2240.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15.1 A
Current - Saturation (Isat) 15.1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 9.42mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)