PA2242.561NLT
PA2242.561NLT
PA2242.561NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2242.561NLT
  • Description
    IND PWR MOLDED 0.56UH 32A
  • Delivery Services
560 nH Unshielded Molded Inductor 32 A 2.75mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2242.561NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2242.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 560 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 32 A
Current - Saturation (Isat) 39A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.75mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)