PA2241.222NLT
PA2241.222NLT
PA2241.222NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2241.222NLT
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    IND PWR MOLDED 2.2UH 21.5A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 21.5 A 4.3mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2241.222NLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2241.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 21.5 A
Current - Saturation (Isat) 22A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4.3mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)