PA2241.182NLT
PA2241.182NLT
PA2241.182NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2241.182NLT
  • Description
    IND PWR MOLDED 1.8UH 24A
  • Delivery Services
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 24 A 4mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2241.182NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2241.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 24 A
Current - Saturation (Isat) 24A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)