PA2241.682NLT
PA2241.682NLT
PA2241.682NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2241.682NLT
  • Description
    IND PWR MOLDED 6.8UH 11.3A
  • Delivery Services
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 11.3 A 14.3mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2241.682NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2241.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11.3 A
Current - Saturation (Isat) 12.5A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 14.3mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)