PA2242.152NLT
PA2242.152NLT
PA2242.152NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2242.152NLT
  • Description
    IND PWR MOLDED 1.5UH 18A
  • Delivery Services
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 18 A 6.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2242.152NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2242.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 18 A
Current - Saturation (Isat) 25A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 6.6mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)