PA2240.682NLT
PA2240.682NLT
PA2240.682NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2240.682NLT
  • Description
    FIXED IND 6.8UH 9.5A 19.6MOHM SM
  • Delivery Services
6.8 µH Unshielded Inductor 9.5 A 19.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2240.682NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2240.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9.5 A
Current - Saturation (Isat) 11A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 19.6mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)