PA2242.901NLT
PA2242.901NLT
PA2242.901NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2242.901NLT
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    IND PWR MOLDED 0.90UH 24A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
900 nH Unshielded Molded Inductor 24 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2242.901NLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2242.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal Composite
Inductance 900 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 24 A
Current - Saturation (Isat) 31A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)