Part Number
PA2243.152NLT
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
IND PWR MOLDED 1.5UH 24.5A
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
86,436 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

PA2243.152NLT
lmages are for reference only.PA2243.152NLT
IND PWR MOLDED 1.5UH 24.5A
DatasheetNonstandard
86,436 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1.5 µH Unshielded Molded Inductor 24.5 A 3.3mOhm Max Nonstandard
PA2243.152NLT

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | PA2243.XXXNLT |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | Metal Composite |
| Inductance | 1.5 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 24.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 36A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.3mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | PA2243.102NLT | PA2243.122NLT | PA2243.222NLT | PA2243.332NLT |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IND PWR MOLDED 1.0UH 28.5A | IND PWR MOLDED 1.2UH 26.5A | IND PWR MOLDED 2.2UH 20A | IND PWR MOLDED 3.3UH 16.8A |
| Series | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |