PA2240.472NLT
PA2240.472NLT
PA2240.472NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2240.472NLT
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 13.6A 13.5 MOHM
  • Delivery Services
4.7 µH Unshielded Inductor 13.6 A 13.5mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2240.472NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2240.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 13.6 A
Current - Saturation (Isat) 14A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 13.5mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)