PA2247.562NLT
PA2247.562NLT
PA2247.562NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PA2247.562NLT
  • Description
    FIXED IND 5.6UH 28A 4.2MOHM SMD
  • Delivery Services
5.6 µH Unshielded Inductor 28 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
PA2247.562NLT
Manufacturer Pulse Electronics
Series PA2247.XXXNLT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 5.6 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 28 A
Current - Saturation (Isat) 34A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)