PSMN4R0-30YLDX
PSMN4R0-30YLDX
PSMN4R0-30YLDX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R0-30YLDX
  • Manufacturer
    Nexperia USA Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 30V 95A LFPAK56
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SC-100, SOT-669
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 95A (Tc) 64W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Quick Inquiry
PSMN4R0-30YLDX
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1272 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)