PSMN4R2-30MLDX
PSMN4R2-30MLDX
PSMN4R2-30MLDX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R2-30MLDX
  • Description
    MOSFET N-CH 30V 70A LFPAK33
  • Package
    SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 70A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Quick Inquiry
PSMN4R2-30MLDX
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1795 pF @ 15 V
FET Feature Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)