PSMN4R2-80YSEX
PSMN4R2-80YSEX
PSMN4R2-80YSEX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R2-80YSEX
  • Description
    PSMN4R2-80YSE/SOT1023/4 LEADS
  • Package
    SOT-1023, 4-LFPAK
  • Delivery Services
N-Channel 80 V 170A (Tc) 294W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Quick Inquiry
PSMN4R2-80YSEX
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8000 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 294W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)