PSMN4R1-60YLX
PSMN4R1-60YLX
PSMN4R1-60YLX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R1-60YLX
  • Description
    MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK56
  • Package
    SC-100, SOT-669
  • Delivery Services
N-Channel 60 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Quick Inquiry
PSMN4R1-60YLX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7853 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 238W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Package / Case SC-100, SOT-669
Base Product Number PSMN4R1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103 nC @ 10 V