PSMN4R0-60YS,115
PSMN4R0-60YS,115
PSMN4R0-60YS,115
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R0-60YS,115
  • Description
    MOSFET N-CH 60V 74A LFPAK56
  • Package
    SC-100, SOT-669
  • Delivery Services
N-Channel 60 V 74A (Tc) 130W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Quick Inquiry
PSMN4R0-60YS,115
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 74A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3501 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)