PSMN4R2-60PLQ
PSMN4R2-60PLQ
PSMN4R2-60PLQ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R2-60PLQ
  • Description
    MOSFET N-CH 60V 130A TO220AB
  • Package
    TO-220-3
  • Delivery Services
N-Channel 60 V 130A (Tc) 263W (Tc) Through Hole TO-220AB
Quick Inquiry
PSMN4R2-60PLQ
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8533 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Base Product Number PSMN4R2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 151 nC @ 10 V