PSMN4R3-40MLHX
PSMN4R3-40MLHX
PSMN4R3-40MLHX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R3-40MLHX
  • Description
    MOSFET N-CH 40V 95A LFPAK33
  • Package
    SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Delivery Services
N-Channel 40 V 95A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Quick Inquiry
PSMN4R3-40MLHX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3007 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)