PSMN4R3-80ES,127
PSMN4R3-80ES,127
PSMN4R3-80ES,127
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R3-80ES,127
  • Manufacturer
    Nexperia USA Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 80V 120A I2PAK
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
  • Delivery Services
N-Channel 80 V 120A (Tc) 306W (Tc) Through Hole I2PAK
Quick Inquiry
PSMN4R3-80ES,127
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8161 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 306W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Base Product Number -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 111 nC @ 10 V