PSMN4R3-30BL,118
PSMN4R3-30BL,118
PSMN4R3-30BL,118
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PSMN4R3-30BL,118
  • Description
    MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
  • Package
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 100A (Tc) 103W (Tc) Surface Mount D2PAK
Quick Inquiry
PSMN4R3-30BL,118
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 103W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number PSMN4R3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41.5 nC @ 10 V