SDCHA1V5020-100-R
SDCHA1V5020-100-R
SDCHA1V5020-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V5020-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    IND SMD POWER 10.0UH 1.6A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Inductor 1.6 A 110mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V5020-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SDCHA1V50
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type -
Material - Core Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 38MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)