SDCHA1V5040-1R5-R
SDCHA1V5040-1R5-R
SDCHA1V5040-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V5040-1R5-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    IND SMD POWER 1.5UH 4.5A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Inductor 4.5 A 15mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V5040-1R5-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SDCHA1V50
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type -
Material - Core Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Current - Saturation (Isat) 6.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 70MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)